Archiwum 28 sierpnia 2015


sie 28 2015 Prawo pracy nie jest skomplikowane!
Komentarze: 0

W dzisiejszych czasach tworzone prawo jest bardzo marnej jakości. Posłowie prześcigają się w składaniu projektów ustaw, a później masowo przegłosowują je. Plany te nie są dobrze preparowane, a szybkość ich procedowania wywołuje brak refleksji nad sensem ich wprowadzania. Poza tym działania takie doprowadzają do sytuacji gdy uchwalane prawo jest niespójne, wewnętrznie sprzeczne i nieczytelne. Cyklicznie bywa tak, że tę samą kwestię regulują dwa różniące się od siebie regulaminy, a z kolei inne niezbędne regulacje w ogóle nie są wprowadzane.Jedną z najgorszych dziedzin prawa jest prawo podatkowe. Nawet urzędnicy, którzy się nim zajmują, cyklicznie nie wiedzą, jak należy je traktować. Najlepszym przykładem takiej różnicy mogą być interpretacje podatkowe. Zdarza się, że dwie izby skarbowe, w tożsamej sytuacji, zupełnie inaczej stosują dany przepis.Na tym tle dość opłacalnie prezentuje się prawo pracy. Jest ono stałe, ulega zmianom rzadziej niż inne dziedziny prawa, a jego reguły wydają się być zrozumiałe. W Polsce eksperci często narzekają na niską świadomość prawną społeczeństwa. Znajomość prawa pracy jest natomiast relatywnie wysoka. Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu myśli jest fakt, iż pracownikiem jest prawie każdy z nas, więc jest bezpośrednio zainteresowany swoimi prawami i zakresem obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Nie znaczy to jednak, że w przypadku konfliktu z zakresu prawa pracy nie należy konsultować się z profesjonalnym prawnikiem, takim jak radca prawny lub adwokat. Wręcz przeciwnie. Sama znajomość swoich praw nie oznacza o tym, że dana osoba poradzi sobie z ich opieką przed Sądem. W przypadku konfliktu warto więc odwiedzać kancelarię, w której zakres świadczonych usług wchodzi prawo pracy Kielce. Pomoże nam ona poprawnie sformułować żądania w pozwie i faktycznie je uzasadnić. Poza tym, obecność prawnika działa łagodząco w stresującej sytuacji, jaką bez negowania jest proces w Sądzie. Należałoby więc skorzystać z pomocy eksperta, szczególnie że w przypadku wygrania, możemy liczyć na zwrot kosztów jego wynagrodzenia.

migart : :
sie 28 2015 Dobra kancelaria adwokacka a prawo pracy
Komentarze: 0

Czym powinna odróżniać się dobra kancelaria prawna? Przede wszystkim powinno ja tworzyć grono specjalistów, fachowców w swojej dziedzinie, którzy posiadają nie tylko zdobywane przez lata wykształcenie, ale również doświadczenie w prowadzeniu nawet najbardziej nietypowych spraw m.im. związanych z prawem pracy.W chwili obecnej wybór kancelarii prawnych jest de facto bardzo szeroki. Niektóre z nich specjalizują się w ustalonej dziedzinie prawa. Jednak istotnym jest, by kancelaria powinna wyróżniać się szerokim zakresem usług.
Bardzo istotne jest indywidualne podejście do problemów każdego klienta. Profesjonalna  powinna być rezultatem analizy różnorodnych czynników. Jednak należy pamiętać, że kancelarie nie tylko udzielają porad i reprezentują swoich klientów przed sądem w przeróżnych sprawach. Pomoc w zakresie przygotowywania aktów prawnych także należy do kompetencji prawników.

Do kancelarii możemy zwrócić się na przykład w sytuacji, gdy podpisujemy bardzo ważną dla siebie umowę. Nie możemy się łudzić, że zauważymy różnego rodzaju kruczki prawne, które w umowach bardzo często pojawiają się w umowach. Nawet ich wielokrotne przeczytanie może nic nie dać. W takich momentach pomoc prawnika jest niezbędna, a usługi kancelarii prawnych nieocenione.


Współdziałanie z kancelarią prawną to też bardzo dobry pomysł, jeżeli prowadzimy firmę. Wiele kancelarii proponuje kompleksowe wsparcie prawne dla firm. Adwokaci zajmują się wówczas wszelkimi aspektami prawnymi aktywności danego przedsiębiorstwa, a właściciel firmy może skupić się na prowadzeniu interesów. Świadomość, że firma jest w rękach dobrej kancelarii dodaje pewności, że poradzi sobie w najtrudniejszych nawet sprawach.Reasumując, dobra kancelaria adwokacka to rzetelność, poparta wiedzą i doświadczeniem oraz solidarność z klientem, która jest wynikiem pewnego rodzaju empatii.

migart : :
sie 28 2015 Dzień próbny jest płatny
Komentarze: 0

Często spotykaną sytuacją jest ta, w której pracodawca proponuje nowym pracownikom bezpłatny dzień próbny. Nie jest to zgodne z prawem. Wdle kodeksu prawnego każda godzina spędzona w pracy podlega opłacie. Dokładnie mówiąc - za każdą godzinę przepracowaną przez nas, pracodawca musi nam zapłacić. Niestety jednak takie prawo pracowników jest nadzwyczajnie często łamane w Polsce. Na ogół ofiarą takich nadużyć ze strony pracodawców padają osoby młode, które szukają pracy tymczasowej. Na ogół dochodzi do procederu w gastronomii (kelnerstwo, praca na zmywaku), a także w handlu (praca w sklepie). Pracodawcy wyzyskują niewiedzę osób młodych. Młodzi ludzie nie wiedzą, że prawo pracy Kielce mówi jasno o nakazie zapłaty. Jeśli jednak pracownik nabierze świadomości swoich praw, może ubiegać się o sprawiedliwość w Państwowej Inspekcji Pracy.


Niestety, w sytuacji gdy rynek pracy nikogo nie rozpieszcza, wiele osób nie determinuje się walczyć o swoje. Wiele osób nie odmawia próbnego dnia bezpłatnego. Jeśli szukamy zatrudnienia i zależy nam na tym, aby zdobyć pracę, wówczas nie odmówimy. Co więcej, w trakcie dnia próbnego będziemy się starali jak tylko najlepiej potrafimy, wszak od tego zależy nasze dalsze zatrudnienie. Jednak zdarza się, że pracodawca często w każdym tygodniu przyprowadza do firmy nowe młode osoby, którym obiecuje możliwości zatrudnienia po przebyciu przez nich dnia próbnego. W takich sytuacjach powinni zareagować stali pracownicy takiej firmy.

Nie ma powodu, aby nie zgłaszali takiego nagminnego łamania prawa do odpowiednich organów. Kodeks pracy mówi jasno, że właściwie każda godzina pracy powinna być rozliczona. Istnieje możliwość niepłacenia za pracę próbną, jeśli jest ona częścią procesu rekrutacyjnego. Kolejnym problemem jest to, że pracodawca zatrudniający pracownika na dzień tymczasowy nie oferuje mu żadnej umowy na dzień próbny. Na nieszczęście praktyka jest taka, że niedużo osób decyduje się na zabieganie o zapłatę za dzień próbny. Większość osób jest zniechęcona długotrwałą procedurą ubiegania się o słuszność na drodze sądowej.

migart : :
sie 28 2015 Urlop ojcowski w tle prawa pracy
Komentarze: 0

Zdarza się jednak, że tego typu uprawnienie przypada również tym ojcom, którzy wiodą jednoosobową działalność gospodarczą. Warunkiem skorzystania z omawianego świadczenia jest dobrowolne opłacanie przez ubezpieczonego składek na ubezpieczenie chorobowe.Należy pamiętać, że urlop ojcowski jest czym innym niż tzw. „urlop tacierzyński”, w ramach którego ojciec użytkuje część urlopu macierzyńskiego przysługującego matce. Miara urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni, przy czym urlop udzielany jest jednorazowo i może pozostać wykorzystany przez ojca jedynie w ciągu pierwszych 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.

Co istotne przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego również wtedy, gdy w tym samym okresie matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim i otrzymuje z tego tytułu zasiłek macierzyński. Możliwości wykorzystania z urlopu ojcowskiego nie wyłącza także wspomniany powyżej tzw. urlop tacierzyński.Z tytułu korzystania przez przedsiębiorcę z urlopu ojcowskiego przysługuje ma wsparcie w wysokości 100 % podstawy wymiaru.Przytoczony zasiłek nie jest jednak jedyną korzyścią dla ubezpieczonego. Poza jego dostaniem przedsiębiorca jest bowiem uprawniony do obniżenia wysokości składki na ubezpieczenie społeczne zaległej za okres przebywania na urlopie ojcowskim.Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, najpóźniej na dzień przed jego rozpoczęciem należy złożyć do stosownego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek, do którego należy dodać między innymi odpis aktu urodzenia dziecka.Z formalnego punktu widzenia, w okresie skorzystania z urlopu ojcowskiego biznesmen nie powinien prowadzić działalności gospodarczej.

Część oddziałów ZUS wymaga dostarczenia przez wnioskodawcę oświadczenia dotyczącego przerwania prowadzenia działalności gospodarczej na okres pobierania zasiłku.Zdarza się jednak, że niektóre oddziały ZUS żądają od przedsiębiorców przedłożenia dokumentów potwierdzających zawieszenie działalności gospodarczej. Mowa w tym wypadku o formalnym odroczeniu prowadzenia działalności zgodnie z regulacjami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tego rodzaju działanie ZUS jest nieuprawnione i zbyt daleko idące.

migart : :
sie 28 2015 Prawo pracy
Komentarze: 0

Mimo licznych kontroli i akcji wychowawczych w mediach  jest nadal łamane w Polsce, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Na szczęście coś innego się zmieniło, a mianowicie myślenie pracowników o ich prawach i możliwościach.Coraz częściej pokrzywdzeni pracownicy szukają i korzystają z pomocy specjalistów w tym zakresie, najczęściej zgłaszając się do kancelarii prawniczych. Jak znaleźć dobrą tego typu kancelarię? Oczywiście najlepiej jest polegać na rekomendacjach i poleceniach, ale nie zawsze jest z tym prosto. Nie każdy chce się przyznać, że miał tego typu przygody.Na szczęście jest też inny powód trudności z otrzymaniem rekomendacji, coraz rzadziej mają miejsce takie sytuacje.
Co uczynić w sytuacji braku możliwości zdobycia polecenia? Najprostszym i wbrew pozorom najskuteczniejszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową, np. zdania: prawo pracy Kielce. Zawsze warto sprawdzić kilka stron w wyszukiwarce, gdyż nie tylko na pierwszej stronie jest to, czego szukamy.Następnym sposobem na odkrycie dobrej kancelarii w naszym mieście jest skorzystanie z opinii zamieszczanych na różnego rodzaju forach internetowych.

migart : :